Hypotéky

 
Důvodem, proč si pořídit hypotéku, nemusí být jen koupě nemovitosti, ale také potřeba financí na přestavbu bydlení stávajícího. Nová kuchyně, koupelna i ostatní vybavení bytu něco stojí (a v případě starých nemovitostí dokonce hodně moc), a tak i tato situace může být důvodem, proč se obrátit na banku s žádostí o peníze.
 

100% hypotéka

100% hypotéka umožňuje čerpání hypotéky až do výše hodnoty nemovitosti (v některých případech až do 120%), což znamená, že nepotřebujete žádné finanční prostředky.

Tato hypotéka je oproti standardní hypotéce výrazně dražší. Je spojena s vyšší úrokovou sazbou (mnohdy i o několik procent) a také s vyššími nároky na prokázání příjmu. Proto bývá tato hypotéka využívána spíše výjimečně.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je neúčelová hypotéka. To znamená, že bance pro její získání nemusíte prokazovat žádný účel. Peníze dostanete na účet a je pouze na Vás, jak s nimi naložíte. Podmínkou je zástavní právo k jakékoliv nemovitosti (nemusí být Vaše, ale musíte mít pochopitelně souhlas vlastníka) ve prospěch banky. Ta Vám půjčí zpravidla částku do výše 60% odhadní ceny této nemovitosti.

Americká hypotéka má o něco vyšší úrokovou sazbu oproti klasické hypotéce. Některé banky tuto hypotéku poskytují i bez prokazování příjmů, stačí dostatečná zástava ve formě nemovitosti.

Typicky se americká hypotéka využívá pro konsolidaci stávajících úvěrů, leasingů, kreditních karet atd. Díky tomu klient výrazně ušetří na výši měsíčních splátek.

Hypotéka bez prokázání příjmů

 

U tohoto typu hypotéky nahrazuje standardní prokazování příjmů čestné prohlášení, ve kterém uvádíte, že máte prostředky na splácení hypotečního úvěru. U některých bank je navíc potřeba doložit aktuální výpis z účtu.

Tato hypotéka je vhodná například pro podnikatele, kteří optimalizují své daňové přiznání a nejsou tedy schopni prokázat dostatečnou výši svých příjmů standardním způsobem.

Není to však zcela zadarmo. Hypotéka bez prokázání příjmů je znevýhodněna vyšší úrokovou sazbou, než je úrok u standardní hypotéky dané banky. Navíc lze jít maximálně do 60% výše zastavitelné hodnoty nemovitosti.

Refinancování

Refinancování hypotéky znamená umoření jednoho hypotéčního úvěru úvěrem zcela novým. Hlavní výhodou je možnost získat díky refinancování zcela nový hypoteční úvěr s novými podmínkami a především s novou úrokovou sazbou. Jelikož úrokové sazby za poslední roky stabilně klesaly, je velice pravděpodobné, že se nyní nabízejí hypotéky s řádově o procenta nižší sazbou než má vaše stávající hypotéka.